Header Zemin
01.01.2020
Takip Et!

Ege’de Fair Play Rüzgarı

Dokuz Eylül Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi TMOK Üniversiteler Fair Play Kervanı’nın son üç durağıydı. Her üç kentte de Kervan heyetine ilgi oldukça yüksek oldu.

2018 yılı Toplumsal Fair Play Ödülü’nü kazanan Eşe Eğerci’ye ödülü Uşak’ta düzenlenen törenle takdim edilirken, Eşe Eğerci gözyaşlarına hakim olamadı.

TMOK Üniversiteler Fair Play Kervanı, 2019 yılı programını tamamladı. 2014 yılında başlayan proje kapsamında Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversiteleri dolaşarak Spor Bilimleri Fakülteleri ve BESYO öğrencilerine Fair Play ruhunu aşılayan Kervan’ın son üç durağı Dokuz Eylül Üniversitesi, Uşak Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi oldu. Bu üç okul ile birlikte bugüne kadar biri yurt dışı (Bakü Üniversitesi) olmak üzere 61 üniversiteyi dolaştı, 100 binin üzerinde öğrenciye Fair Play’i anlatmış oldu.

Dokuz Eylül’de Yoğun İlgi Vardı

TMOK Üniversiteler Fair Play Kervanı 2019 yılı ikinci yarı programında ilk olarak İzmir 9 Eylül Üniversitesi’ni ziyaret etti. Önce Üniversite’nin rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın ziyaretiyle başlayan program, ertesi gün DESEM Bordo Salonu’nda Dünya Fair Play Karikatür ve 1.Dünya Fotoğraf ve Sergileri açılış töreni ile devam etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uğur MALAYOĞLU ve Genel Sekreter Dr. Saip TİRYAKİOĞLU’nun da açılışına katıldığı sergilerin gezilmesinin andından Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet GÜÇLÜ’nün moderatörlüğünde Fair Play Paneli düzenlendi. Panel Öncesi Fair Play’e hizmetlerinden dolayı Dekan Prof. Dr. Mehmet GÜÇLÜ, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Tuğbay İNAN, Öğretim Üyesi Dr. Gamze ÜNGÜR, Öğretim Görevlisi Mert TUNCER, Araştırma Görevlisi Caner ÇETİNKAYA, Milli Atlet Triatlet Esra Nur GÖKÇEK’e sertifika, madalya ve sertifikaları takdim edildi. TMOK Faaliyetlerinin tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan oturum, Sporsor firmalar Nobel İlaç ve ÜNSPED Gümrük Müşavirliğinin tanıtım filmlerinin izlenmesiyle devam etti. Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar’ın açılış konuşması her zaman olduğu gibi ilgi ile izlenirken, Teoman Güray, Remzi Yılmaz, Semra Demirer ve Avni Erboy sunumlarını gerçekleştirdiler. Panel Milli triatloncu Esra Nur Gökçek ve eski milli maratoncu İsmail Akçay’ın konuşmalarının ardından, katılımcıların hep birlikte Fair Play andı içmesiyle son buldu.

Uşak Kervanı Ağırladı

Ardından Uşak’a geçen Kervan heyeti burada da yoğun ilgiyle karşılandı. Önce Uşak Vali Yardımcısı Ayşe Şeyda Çağlar, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ı ziyaret eden heyet her iki makama da Fair Play Anı şiltlerini takdim ederek, ertesi günkü Fair Play Paneli’ne davet etti.

Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Vali Yardımcısı Ayşe Şeyda Çağlar, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Can ve SBF öğrencileri katıldı. 1000 kişilik salonun tamamına yakınını dolduran öğrenciler, panel boyunca konuşma ve sunumları dikkatle izleyip, zaman zaman konuşmaları alkışlarla böldüler.

Eşe Eğerci’yi Duygulandıran Anlar

Dünya Fair Play Karikatür Sergisi ve Dünya Fair Play Fotoğraf Sergisi’nin açılışının ardından düzenlenen panelde, önce Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın Fair Play Anı Şilti, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Can’ın Milli Atlet Fakülte Sekreteri Hüseyin ŞARBAY, Milli Yüzücü Türkiye rekortmeni Mehmet Fatih KARAHAN , Karate antrenörü Karate Federasyonu İl Temsilcisi Halit DİNÇER GÜNGÖR, Yıldız gençler Dünya Şampiyonu 800 metre Gençler Türkiye rekortmeni Milli atlet Mehmet ÇELİK’e sahnede Fair Play’e hizmet Sertifika, madalya ve rozetleri takdim edildi.

2018 yılı Toplumsal Fair Play Ödülü’nü kazanan şehit annesi Eşe Eğerci sahneye davet edildi. Başkan Arıpınar başta olmak üzere Fair Play Komisyonu üyeleri tarafından Eşe Eğerci’ye şilti ve sertifikası takdim edildi. Salondan ayrılmayan ve panelistlerin konuşmalarını baştan sona dikkatle izleyen izleyen Eşe Eğerci’nin zaman zaman duygulandığı görüldü.

Dekan Can: “Fair Play Kervanı İnsani Hassasiyetlere Çağrı Kervanıdır”

Panelin açılış konuşmasını yapan Dekan Yusuf Can, “Sportif davranış insanları yenilme korkusundan uzaklaştırarak kazanma duygusuna yönelten pozitif bir davranış biçimidir. Bu yöneltme insanlara bir aksiyon kazandırır. Bir kazanma arzusu yaratır. İnsanların sürekli çaba sarf etmelerine ve sürekli kazanmalarına ve sürekli kazanç içerisinde kendisindeki gelişmeden kaynaklanan mutluluğu tatmasına vesile olur. Ancak bu pozitif ivmelenme zaman zaman öyle bir durumla karşılaşır ki bazı insanlar kaybetmeden hep kazanmak isterler bu durumda kazanç hırsı insani hassasiyetleri törpülemek durumunda kalır. Hep kazanma hırsı insani hassasiyetleri ortadan kaldırma tehlikesiyle karşı karşıya bırakır. Fair Play Kervanı işte bu ortadan kalkmasını istemediğimiz insani hassasiyetlere çağrı kervanıdır.” şeklinde konuştu.

Rektör Savaş: “Sporun Yaygınlaştırılması Konusunda Çalışmalara Önem Veriyoruz”

Konuşmasında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu üyelerine ve programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Prof. Dr. Savaş, böylesi önemli bir programa ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu dile getirdi. Rektör Savaş, üniversitede gerçekleşen etkinliklerden örnekler vererek, sanata, bilime ve spora önem verildiğini ve bu tarz etkinliklerin gerçekleşmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini vurguladı. Uşak Üniversitesi olarak, ulusal ve uluslararası sporun yaygınlaştırılması konusunda çalışmaları desteklediklerini belirten Savaş, “Dünya standartlarında spor merkezlerimizle bölgemize ve ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Panel, konuşma ve sunumların ardından Planlama Koordinatörü Teoman Güray’ın tüm katılımcılara Fair Play Andını içirmesinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Afyon’u Fair Play Kervanı Isıttı

Uşak’ın ardından kervanın son durağı Afyonkarahisar oldu. Burada da önce Vali Mustafa TUTULMAZ, Belediye Başkanı Mehmet ZEYBEK, Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet KARAKAŞ’ı ziyaret eden Fair Play Kervanı ekibi, hür üç makama da takdim edilen Fair Play anı Şilti ve Madalyalarının ardından, Fair Play Paneli düzenledi. Afyon Rektör Yardımcısı Yılmaz Yalçın’ın da rektörü temsilen katıldığı Karikatür Sergisi ve Fotoğraf Sergilerinin açılışının ardından Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel OCAK’ın moderatörlüğünde düzenlenen panel öncesi Fair Play’e hizmetlerinden dolayı BESYO Müdürü Prof.Dr. Yücel OCAK ile Afyonspor eski Başkanı İş adamı Salim PANCAR, Afyonspor eski As Başkanı Hüseyin ÇETİNBAŞ, Afyonkarahisar ASKF Başkanı Orhan KÜÇÜKSAĞRICI, Şekerspor As Başkanı Hasan ALTUNKALEM, Afyonkarahisar TÜFAD Kurucu Başkanı Agah BIYIKOĞLU, Afyonspor eski As Başkanı ve Futbolcu Mert SERT, Eski Milli futbolcu Nihat BAŞTÜRK’e sertifika ve Madalyaları ile rozetleri takdim edildi.

Ayrıca yıllarca Afyon’a gazeteci ve iş adamı olarak hizmet eden Hakkı Merdivenci’ye de verdiği hizmetlerden olayı hizmet madalyası takdim edildi.

Konuşmaların ardından yine toplu olarak Fair Play andının içilmesi ve fotoğraf çekimi ile panel ve Kervan’ın 2019 yılı programı sona ermiş oldu.

Bu haberler de ilgini çekebilir...