Header Zemin
Oli İkon
05.01.2020
Takip Et!

Yabancı Kotası 3 Saat İçinde Doldu

Dünya çapından binlerce yüzücünün Asya’dan Avrupa’ya kulaç attığı Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nın 2020 yılı için belirlenen 1200 kişilik yabancı kotası, dünyanın 56 ülkesinden yapılan başvurularla 3 saatte tamamlandı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) tüm dünyadan yüzücülere İstanbul’un eşsiz Boğaz’ında, Asya’dan Avrupa’ya yüzme imkanı verdiği Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 2020 yılı başvurularını 4 Ocak Cumartesi gününün ilk saatlerinde aldı. Yarışın web sitesinde başvuruların açılması için hazır bekleyen ve bugüne kadarki en yüksek sayı olan 6000 aday arasından en hızlı olmayı başaran 1200 kişinin 390’ı kadın, 810’u erkek yüzücülerden oluştu.

En Yoğun İlgi Rusya’dan

Bu yılki başvurulara en yoğun ilgi, önceki senelerde olduğu gibi Rusya’dan geldi. Rusya, ülke bazında olan 350 kişilik kontenjanını 2 saat 34 dakika içinde tamamladı. Rusya’yı, 2 saat 51 dakika içinde kotasını dolduran Ukrayna takip etti.

Yerli Başvurularda Son Tarih 15 Mart

Yarışta bu yıl Türkiye’den 1200 yüzücü yer alacak ve yerli başvurular 15 Mart’a dek yapılabilecek. Türkiye’den yapılan başvurularda bir kota bulunmazken; yarışa başvuran adaylar arasından, Adana’da 10 Mayıs, Samsun’da 19 Mayıs, İstanbul’da 30-31 Mayıs ve 6-7 Haziran, Ankara’da ve İzmir’de 14 Haziran tarihlerinde yapılacak seçme yarışlarında en başarılı sürelere imza atan 1200 yüzücü bu eşsiz deneyimi yaşama şansını bulacak.

12 Temmuz’da 32. Kez Düzenlenecek

Türkiye'nin ve İstanbul'un tanıtımına önemli katkılar sunan, bu önemli deneyimi yaşamak için dünyanın birçok ülkesinden katılımcının birbiri ile yarıştığı etkinlik, bu yıl 12 Temmuz'da 32. kez Asya'dan Avrupa'ya yüzmeye imkan verecek.

Dünyanın En İyi Açık Su Yüzme Yarışı

Dünya Açık Su Yüzme Birliği'nin (WOWSA) her yıl dünyanın farklı yerlerindeki açık su yüzme organizasyonlarını, üyelerinin oyları ile değerlendirdiği ve en iyilerini açıkladığı listede Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı “2016'nın En İyi Açık Su Organizasyonu” olarak gösterilmişti.

Bu haberler de ilgini çekebilir...